Varšava - letecký eurovíkend z Košíc

Varsava letecky z KosicPrišla jeseň a úvahy o letnej dovolenke môžeme odložiť na budúci rok. Lenže cestovanie nikdy neomrzí a tak nás nahlodávala myšlienka kam sa ísť pozrieť. Aby to nebolo ďaleko! Aby tam bolo čo pozrieť! Ale aby to bol aj relax! Aby to nestálo veľa (podmienka väčšiny Slovákov)! Aby som neminul veľa dovolenky! Aby ..., ktorých sme ešte pár mali, sme kompromisne stiahli a začali hľadať kam sa vybrať.

Po pozretí pár zájazdov, padla voľba na Varšavu. Stačí nám víkend, bez čerpania dovolenky, odlet z Košíc s LOT-om v sobotu skoro ráno, návrat v nedeľu pred polnocou t.j. máme dva dni vo Varšave, čo by mohlo stačiť na úvodné spoznanie mesta.

Varsava letecky z KosicA  je tu sobota, ranná káva na letisku a nastupujeme do lietadla. Kým sme sa stihli pokochať svetlami na zemi a v diaľke vychádzajúcim slnkom, už pilot bočil za mrak a smeroval dolu na letisko. Pohodlným vláčikom sme sa presunuli do centra mesta, na hoteli odložili batožinu. Je 8:00 hod. čo teraz? Poďme na raňajky. Voľba padla na Caffe Nero (neskôr sme zistili, že sú po celej Varšave). Milý personál, veľký výber toho, čo si dať na raňajky a dobrá káva. Posilnení, vyrážame smerom k starému mestu. Keď sme sa pýtali ako sa tam dostaneme, rada znela: „Pri Palme vľavo“ (plastová 15 metrová palma na kruhovom objazde Charlesa De Gaulla).  Pri prechádzaní ulicami starého mesta (Nowy Swiat a Krakowskie Przedmiescie) si obzeráme okolité budovy, kostolíky, pamätníky, nasávame príjemnú atmosférou, až sme sa dostali ku Kráľovskému palácu (musíme si však uvedomiť, že viac ako 80% Varšavy bolo cez vojnu zrovnané so zemou a staré mesto nanovo vybudovali podľa dobových malieb). Prehliadku paláca sme zvládli s audio-sprievodcom - keďže slovenčina nebola v ponuke, zobrali sme to ako rýchlo kurz poľštiny. Na obed sme sa vybrali do reštaurácie Zapiecek, aby sme ochutnali tradičné poľské jedlá. Zaskočil nás rad pred reštauráciou, kde turisti čakali na voľné miesto. Nevzdali sme to a oplatilo sa chvíľku počkať (odporúčam dať si žurek na denku a pirohy). Po obede sme zvažovali návštevu nejakého múzea. Na výber sme mali viac možností, tak sme sa rozhodli pre  Múzeum dejín poľských židov POLIN – pokračovanie kurzu poľštiny s audio-sprievodcom. Po prehliadke múzea prišiel čas vrátiť sa na hotel. Večera s dobrým pivkom a s výbornou obsluhou U Švejka bola perfektnou bodkou za prvým dňom.

Nedeľu sme absolvovali v rovnakom tempe ako sobotu: Múzeum Varšavského povstania, Park Lazienki Królewskie – rozsiahle záhrady s anglickým parkom, viacerými palácmi, rybníkom, amfiteátrom a pamätníkom Frederika Chopina. Na popoludnie sme si nechali Palác kultúry (kópia Lomonosovovej univerzity), ktorý ponúka nádhernú vyhliadku s panorámou mesta z 30.poschodia. Aký by to bol víkend v cudzom meste bez nákupov? Tak sme zablúdili do Zlatých terás, poobzerali tovar, čo-to nakúpili a pohľadali reštauráciu. Sadli sme si na večeru, dali pivko, o ôsmej zaplatili a odštartovali cestu späť vlakom na letisko, až po  hladké pristátie v Košiciach. Objednali taxík a o polnoci doma vybaľujem krowky a dávam nové magnetky na chladničku, ako spomienku na vydarený víkend.

 

Autor: Peter Baroš

 

Letecky z košíc, Eurovíkend