Turecko, Side – Svadobná cesta

Pri výbere destinácie našej svadobnej cesty sme zvažovali exotiku, turistiku alebo staré dobré Chorvátsko. Nakoniec sme sa rozhodli, aj na základe odporúčaní našich známych, pre Turecko a od prvej chvíle sme vedeli, že to bola dobrá voľba.

Turecko, štát ležiaci na dvoch kontinentoch, tretia najobľúbenejšia dovolenková destinácia Slovákov, destinácia s tretím najnavštevovanejším miestom sveta – Veľký Bazár v Istanbule, krajina štyroch morí, päť hviezdičkových hotelov za dostupné ceny, krajina dvoch európskych a šiestich ázijských pohraničných susedov. V posledných rokoch sa Turecko vďaka luxusným rezortom stáva aj rajom golfistov, ktorí preferujú aktívnu dovolenku. Turecko sa už dlhodobo snaží stať členom Európskej únie, avšak tomuto smerovaniu bráni diskontinuita tureckej politiky a striedanie pro-islamsky a pro-západne, európsky, orientovaných vlád.

Až do našej svadobne cesty som Turecko považovala za arabskú krajinu podobnú Egyptu alebo Tunisku. Obávala som sa otravných obchodníkov a iných zvykov a tradícii. Ale aj v tomto smere ma Turecko a Turci veľmi milo prekvapili.

Hotel GRAND SEKERHorúci závan, ktorý nás privítal na letisku v Antalyi s nami vial celú dovolenku. Keďže sme dovolenkovali ešte v júni, v kombinácii s morom a bazénom boli turecké teploty znesiteľné aj pre nás, milovníkov chladnejšieho počasia. Hotel Grand Seker, neďaleko mestečka Side, nás milo prekvapil hneď od začiatku. Štýlovo zariadená recepcia, pohľad na veľký bazén a záhradu, príjemný personál na recepcii, vtipkár, ktorý nám niesol kufre do izby, ale aj usmievavé chyžné. Čistá a pekná izba ozdobená živými kvetmi. To bol len začiatok našej super dovolenky.

Do hotela sme prišli v popoludňajších hodinách a uvažovali sme či sme viac hladní a smädní alebo zvedaví ako vyzerá pláž a chutí more. Vyhrala dovolenková túžba – pláž a more. Z hotela Grand Seker sa na pláž dostanete cez upravený park, asi 10 minútovou prechádzkou v dovolenkovom tempe. Každý hotel má vyhradený vlastný kus pláže, kde je bar, reštaurácia a ležadlá so slnečníkmi. Kúpať sa a využívať vodné atrakcie môžete kdekoľvek. Prechádzkou popri pláži sa dostanete ku skalnatému mólu alebo sa môžete kochať veľkoleposťou obrovských a super luxusných hotelov, napríklad tureckou napodobeninou Taj Mahalu.

Hotel GRAND SEKERTurecká kuchyňa je od našej slovenskej odlišná. Rôzne druhy šalátov, veľa zeleniny a ovocia, mäso a prílohy na všetky spôsoby, od diétnych až po vyprážané a maškrtníci sa nebudú vedieť rozhodnúť, ktorý dezert majú ochutnať. V hlavnej reštaurácii podávali raňajky, obedy a večere. V baroch sa podávali snacky, káva, čaj a turecký ayran (podobný zákvasu) predobedom aj poobede. Najlepšie sa obedovalo v plážovej reštaurácii, kde bol síce obmedzený výber hlavných jedál, ale aspoň sa človek vedel ľahšie rozhodnúť. Počas pobytu sme si pri západe slnka pochutnali aj na večeri na pláži, ktorá pozostávala z viacchodového rybacieho menu.

Na každom kroku sme sa stretli s príjemnou, priateľskou atmosférou. Nie len pláž, ale aj prostredie hotela bolo pekné, udržiavané. Večery sme trávili pri niektorom z bazénov, v hotelovom bare, na amfiteátri alebo prechádzkami po tureckých bazároch, kde sa dá kúpiť čokoľvek od výmyslu sveta. Na naše prekvapenie, väčšina predavačov a majiteľov týchto bazárov sa snažili nenúteným spôsobom ponúknuť svoj tovar – športové oblečenie, topánky, kabelky, turecký med, výborný turecký čaj a typické dovolenkové suveníry. Hoteloví animátori počas celého dňa zabávali nie len deti, ale aj dospelých a po večeroch predvádzali tradície rôznych kultúr, najmä tureckej.

SIDETurecko je krajina, ktorá má svoje špecifiká a históriu. To všetko môžete zažiť a spoznať aj prostredníctvom fakultatívnych výletov. Keďže nám sa cestovať nechcelo, vybrali sme si relax v tureckých kúpeľoch – Hammam. V Hammam sa o Vás starajú ako o malých kráľov a cítite sa ako v tureckej rozprávke (prípadne ako v, dnes modernej, telenovele). Rozsah procedúr sa môže líšiť a závisí od toho aký balíček ste si zaplatili. My sme absolvovali saunu, teplý kúpeľ, píling, ktorý nám urobil masér so špeciálnymi rukavicami a na záver masáž vo voňavej mydlovej pene.  Následne sme si v typickom arabskom prostredí užili šálku tureckého čaju a relaxačné ticho. Posledným bodom regeneračného popoludnia bola celotelová olejová masáž.

Kúsok pravej tureckej atmosféry sme zažili v Side, meste na pobreží Stredozemného mora, ktoré v sebe nesie aj vďaka historickým pamiatkam kúsok antickej atmosféry. Nekonečná spleť uličiek, obchody preplnené turistami a tovarom, luxusné butiky so šperkmi, značkovými kabelkami a topánkami, reštaurácie a kaviarne. Obchodníci v Side sú o niečo otravnejší ako v bazároch pri hoteli. S manželom sme mali chuť na pravú tureckú vodnú fajku, ktorú sme našli v bare Riders pub, ktorý bol zapadnutý medzi luxusnými reštauráciami nad útesmi pobrežia. Starý pán vo vyťahanom rockovom tričku nám pripravil najlepšiu vodnú fajku a úžasnú tureckú kávu. Pred každou reštauráciou stál čašník, ktorý nás lákal na ich super výhodné menu. Nakoniec sme si dali grilované krevety v reštaurácii na terase, odkiaľ sme pozorovali turistický ruch Side, ale aj život tunajších Turkov, ktorí sa navzájom ponúkali čajom aj cez dve ulice.

V závere našej svadobnej cesty sme skonštatovali, že Turecko je ideálna krajina na aktívny aj pasívny oddych, pre jednotlivcov, páry ale aj rodiny s malými deťmi. Celú dovolenku môžete stráviť na pláži, pri bazéne alebo spoznávať okolie – na všetko máte možnosti a priestor. V hoteli Grand Seker sme sa cítili veľmi dobre, všade Vám dajú pocítiť, že ste pre nich dôležitý. Pre nás to bola skvelá svadobná cesta a nevieme si predstaviť aký ďalší prepych a starostlivosť môže človek zažiť v ešte drahších a luxusnejších hoteloch. Všetky moje počiatočné obavy z arabského sveta sa stratili, pretože turistické oblasti Turecka si síce zachovávajú svoje špecifiká a inakosť, ale zároveň sa snažia prispôsobiť európskemu štandardu.

 

autor: Andrea Gyoriová