Letecký poznávací zájazd "Petrohrad počas Bielych nocí" a "Zlatá jeseň v Petrohrade"

Alebo „ Petrohrad pred a po ...“

Peter Veľký, Anna Karenina, Katarína Veľká, Čajkovskij, Dostojevskij, Puškin, Petropavlovská pevnosť, Ermitáž  .... mená a objekty, ktoré mi pripomínajú moju  profesorku ruštiny na gymnáziu. Bola skvelá, zanietená a dôraz pri výuke kládla najmä na klasiku a poznanie veľkosti a geniality ruského národa, čím sa snažila prelomiť náš odpor voči všetkému, čo sa na nás v časoch minulých doslova valilo od našich východných bratov, vtedy Zväzu sovietskych socialistických republík.

Mladá duša gymnazistky síce vníma, hodnotí, ukladá do pamäti – ale keďže v tom období boli „in“ iné mená a objekty – moje sny, obdiv a túžba na vlastné oči vidieť a zažiť smerovali presne opačným smerom ..... na západ. A tak sme po našej „nežnej“ hneď húfne vyrážali a postupne aj cestovateľsky vyzrievali – najprv do Hainburgu na nákupy čo najlacnejšieho, ale predsa úžasného a hlavne kapitalistického tovaru, potom Istanbul, tiež na nákupy kože a zlata .... Ale postupne sme, vďakabohu,  vyzrievali cestovateľsky, ľudsky, a cestovanie už znamená nielen konzum a nákupy.

Tak sme sa rozhodli že sa konečne, už snáď dostatočne nabažení „ultra – extra – samnajlepšími all inclusive hotelmi", nič nerobením na plážach, objavovaním západnej kultúry vydáme spoznať a porovnať niečo opačným smerom - Petrohrad. Ohlasy na facebooku najlepšie aké sme doteraz mali – všetci nadšenie: super, chcem to vidieť, krásne mesto, dobre, že to robíte .....

Tak aké sú naše očakávania a prečo práve tam? Pretieklo síce dosť veľa vody od oných socialistických superlatívov o Rusku a všetko sa rýchlo mení, ale predsa – aké to tam je, ostalo niečo zo socíku a klasickej ruskej mentality? Sú ľudia priateľskí, či chladní a ešte stále je tento chlad a nevšímavosť pozostatok akéhosi strachu prehovoriť s cudzincom, aby ma nedajbože neobvinili?

Uvidíme na uliciach aj ikony Moskviče a Žiguláky, či už len nadupané offroady a meďáky?

Bude v tomto už turistickom veľkomeste ešte zachovaná tá socialistická šedivosť na miestach mimo vylešteného centra a Petrodvorca?

A – jedlo. Snáď nebude prevaha hamburgerov,  sushi a Starbuckscoffee nad blinami, borščom a .....

K našej príprave na poznávací zájazd nám zahrala do kariet Slovenská televízia, ktorá v tomto čase vždy v nedeľu vysiela  dobre spracovaný seriál Katarína Veľká, ako aj poľská letecká spoločnosť LOT, ktorá začína lietať z Košíc cez Varšavu do Petrohradu (už nie 3 hodinová cesta mikrobusom na letisko Ferka Hegya J ). 

Tak priatelia, pätnásť termínov poznávacieho zájazdu letecky z Košíc v roku 2016 a 2017  bolo úspešných a teraz sa už predáva rok 2018 - pozrieť termíny. Tešíme sa tomuto veľkému záujmu a prajeme veľa zážitkov!

Píšeme si znova ako sa splnili/nesplnili naše očakávania. Tak píšte aj Vy, podeľte sa s Vašimi dojmami, spomienkami o tomto meste.

Na pokračovanie...

 

Autor: Elena Gregová

 

Petrohrad letecky z Košíc, poznávací zájazd, Biele noci