Slovensko

Slovensko je krajinou, ktorú objavuje čoraz viac turistov. Zatiaľ však nie je turistickou veľmocou. Slovensko má množstvo prírodných krás i historických pamiatok. Vysoké Tatry, Nízke Tratry, Fatra i ostatné pohoria sú atraktívne a vyhľadávané počas celého roka. Zimná sezóna víta lyžiarov v mnohých strediskách. Čoraz väčšej obľube sa teší agroturistika a návšteva historických pamiatok. Dovolenka na Slovensku sa stáva zaujímavou nielen pre našich občanov, ale i pre zahraničných turistov.


Turčianske Teplice sú jedny z najstarších termálnych kúpeľov na Slovensku a v Európe. Ležia v južnej časti Turčianskej kotliny, na úpätí výbežkov Veľkej Fatry, ktoré spolu s Kremnickým pohorím a pohorím Žiar tvoria prekrásne okolie mesta Turčianske Teplice. Tunajšia liečivá minerálna voda je svojím jedinečným zložením predurčená pre liečbu ochorení pohybového aparátu, neurologických ochorení, ochorení obličiek, močových ciest a ochorení tráviaceho ústrojenstva.

          

 


Obec Vyšné Ružbachy vznikla pri výdatných minerálnych prameňoch na východných úpätiach Spišskej Magury. Leží vo výške 623 m.n.m. v doline Zálažného potoka. Chotár obce bol osídlený už v paleolite, čo dokazujú nálezy v travertínových lomoch. Prvá zmienka o obci je z roku 1288, keď Šoltýs Henrich z Podolínca založil Nižné a Vyšné Ružbachy. V roku 1412 dal Žigmund Luxemburský poľskému kráľovi Vladislavovi II Jagelovskému do zálohy za pôžičku 16 spišských miest (aj Vyšné Ružbachy) na 360 rokov. V roku 1549 nastal "Zlatý vek" pre Ružbachy, keď poľský kráľ Kazimír menoval grófa Sebastiána Ľubomirského za dedičného starostu zálohových miest. To podnietilo stavebný a spoločenský ruch. V roku 1595 bola postavená kúpeľná budova s bazénom, kuchyňou, jedálňou a spoločenskou miestnosťou.

           

 


 

Bardejovské kúpele sa rozprestierajú na úbočí Karpát obklopené ihličnatými a listnatými lesmi. Ležia 5 km severne od mesta Bardejov v doline Bardejovského potoka, nazývaného aj Kvašný potok. V tesnej blízkosti sa sa vypína pohorie Magury (902 m), ktoré chráni celé kúpeľné údolie pred vetrami a prudkými poveternostnými zmenami. Nadmorská výška doliny sa pohybuje od 279 m pri vyústení a 690 m pri prameni Bardejovského potoka. Patria k najvyhľadávanejším kúpeľom na Slovensku. Vzácne minerálne pramene sú klasifikované ako hydrouhličitanové, chloridosodné, železité, studené, hypotonické so zvýšeným obsahom kyseliny boritej.

                                     


 

Tatranská Lomnica - významná turisticko-rekreačná obec pri ceste Slobody, východisko do centrálnej a východnej časti Vysokých Tatier. Tatranskú Lomnicu založil r.1892 v chotári Veľkej Lomnice uhorský lesný erár ako prvé štátne klimatické miesto vo Vysokých Tatrách. Ako prvé väčšie budovy vyrástli roku 1893 Hotel Lomnica a r.1905 secesný Grandhotel Praha. Časť stavebných parciel predal uhorský štát vplyvným záujemcom o výstavbu súkromných letohrádkov.
V medzivojnovom období sa tu objavili početné moderné penzióny. Najväčší z nich, hotel Morava, postavila Moravská zemská poisťovňa v Brne. Atrakciou osady sa r.1940 stala visutá lanovka na Lomnický štít.

            


 

Tatranská Lomnica - časť Tatranské Matliare sa nachádzajú pod úpätím Lomnického Štítu. V blízkom okolí sú lyžiarske strediská v Tatranskej Lomnici, na Skalnatom plese, Ždiari a v Starom Smokovci. Kabínkovou lanovkou z Tatranskej Lomnice je prístupné Skalnaté pleso a Lomnický Štít. Okolie hotela je vhodné na bežecké lyžovanie. Zaujimavosti okolia: okrem turistiky, pamiatok Spiša (Kežmarok, Levoča), splav na pltiach po Dunajci a návšteva Červeného kláštora (Pieninský národný park), Ždiar (obec so zachovalými ľudovými tradíciami a vstupná brána do Belianskych Tatier), Belianska jaskyňa.

 


 

Štrbské pleso (1346 m) je najznámejšie a najnavštevovanejšie tatranské pleso. Názov vyplýva z polohy v historickom štrbskom chotári. Pred príchodom turistov ho poznali uhliari, poľovníci, drevorubači a bylinkári. Štrbčania hrozili a aj sa r. 1860 pokúsili vypustiť pleso, aby namiesto „bezcennej mláky" získali pasienok. Do r. 1901 patrilo liptovskej rodine Szentiványiovcov, vtedy ho odkúpil uhorský štát. Pleso sa od konca 19. storočia umelo zarybňovalo a v zime pre chladiarenské ciele na ňom lámali ľad (bol mimoriadne čistý, preto bol oň veľký záujem, dovážali ho napríklad až do Budapešti, Berlína a Viedne).
Najstarší obraz plesa namaľoval levočský krajinár Ján Jakub Müller okolo r. 1825. Prvé seriózne merania hladiny a hĺbky uskutočnil Dionýz Dezsö r. 1875.

 


 

Jasná pod Chopkom - Demänovská dolina je najznámejšia a najkrajšia dolina Nízkych Tatier. Má dĺžku 15 km a je hlavným centrom cestovného ruchu na sever od hlavného hrebeňa.
Geograficky a geologicky pozostáva z dvoch rozdielnych častí: horná časť, priľahlá k hlavnému hrebeňu, je žulová a tvorí celý komplex menších dolín, dolná časť je zarezaná vo vápencoch a bohato zvisle členená.
Jasná bol pôvodne názov častí horných partií Demänovskej doliny a postupne sa rozšíril na ďalšie časti doliny (okolie Vrbického plesa, Záhradky). Leží vo vlastnom chránenom území NAPANT-u a sú tu vybudované rozsiahle ubytovacie a stavovacie kapacity, lanovky a lyžiarske vleky.

Hotel SOREA SNP

 


 

Liptovský Ján je vstupnou bránou do Jánskej doliny, bohatej na prírodné krásy, jaskyne, flóru, faunu, termálne vody a minerálne pramene. Zároveň je známym rekreačným a turistickým miestom vhodným na zimné a letné rekreačné pobyty.
Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1327 a je oddávna známa svojimi minerálnymi prameňami. Ako liečivé boli známe už v 14. storočí. Roku 1549 ich popísal mineralóg Juraj Werner vo svojom diele "O liečivých prameňoch Uhorska", ktoré vyšlo vo Švajčiarsku. Neskôr o jánskych prameňoch písal Matej Bel a zaoberal sa nimi aj Dionýz Štúr.
V roku 1963 navŕtali nový prameň v hĺbke 95 m s teplotou 29,4 °C. Povyše neho vybudovali pramenný dom Rudolf a jeho vodu a vodu z ďalších blízkych vrtov používajú na plnenie bazénov, ktoré sú pri rekreačnom zariadení Máj. Termálna voda má dokázateľne liečivé účinky, lieči kožné choroby, choroby pohybových ústrojov, látkovej výmeny, ženské, nervové ba aj choroby srdca a ciev.

 

Pobyty na Slovensku